Profile do taśm LED mają na celu jej osłonę i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznym, a także podnosi estetykę oświetlenia liniowego. Profile oferowane są w różnych wariantach, dlatego można dopasować je do konkretnego miejsca montażu. Co wybrać?

Profile aluminiowe LED nawierzchniowe

Bardzo często klienci decydują się na profile aluminiowe LED do montażu nawierzchniowego. W tym przypadku profil jest umieszczany bezpośrednio na nawierzchni, na przykład na zabudowie kartonowo-gipsowej, suficie, na meblach, dlatego wystaje on poza ich powierzchnię.

Nawierzchniowy profil do taśm LED jest najprostszy w montażu, ponieważ nie wymaga on przygotowywania specjalnej wnęki pod montaż. W efekcie wystarczy po prostu przykręcić go albo przylepić do powierzchni, a w środku zamontować wybrany pasek ledowy.

Profile nawierzchniowe oferowane są w różnych kolorach, w tym w kolorze srebrnym, złotym, białym, czarnym, więc można dopasować je indywidualnie do miejsca montażu, aby uzyskać spójny efekt.

Wpuszczane profile aluminiowe do LED

Druga opcja to wpuszczane profile aluminiowe do LED. Również są one bardzo popularne, chociaż w porównaniu do profili nawierzchniowych wymagają one specjalnego montażu.

Profile wpuszczane umieszczane mogą być w różnych nawierzchniach:

– zabudowa kartonowo-gipsowa
– wnęki w tynku
– wnęki w płytach meblowych
– między płytkami ceramicznymi

Takie profile aluminiowe do LED mają też najszersze zastosowanie, ponieważ mogą być one zamontowane w suficie, na ścianach, a nawet w podłożu. Nie wystają ponad powierzchnię, dlatego wyglądają estetycznie i harmonijnie z otoczeniem.

Wobec tego wtedy, gdy zamierza się zamontować takie profile aluminiowe LED, należy odpowiednio przygotować nawierzchnię, w której mają być one umieszczone. Trzeba zatem podjąć decyzję o rodzaju profilu jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych i wykończeniowych, aby pozostawić odpowiednią przestrzeń do montażu wybranego profilu.

Narożne profile do taśm LED

Trzeci wariant profili aluminiowych to profile narożne, inaczej kątowe. Różnią się one swoim kształtem od profili nawierzchniowych i wpuszczanych, ponieważ mają trójkątny przekrój. Można zatem zamontować je w narożnikach, aby uzyskać światło skierowane pod kątem 45 stopni.

Najczęściej narożne profile aluminiowe do LED stosowane są do montażu wraz z meblami, na przykład w kuchni lub w salonie. Profile narożne umieszczane są między innymi w narożniku tworzonym przez wiszące szafki kuchenne oraz ścianę – pozwalają wtedy na doświetlenie blatu. Również mogą być one zamontowane w narożnikach ścian oraz pod stopniami schodów.

Wszystkie z powyższych typów profili aluminiowych można zakupić obecnie w sklepach internetowych oferujących oświetlenie ledowe. Są one sprzedawane w wielu kolorach i szerokościach, dlatego można łatwo dopasować je do wnętrza oraz do konkretnych taśm LED, z którymi mają być zainstalowane.